top of page

גילוי רך  להורים - אודותינו

כבר כמה זמן שמקננת בך דאגה לילד שלך. את מתבוננת בו מהצד, מתפעלת, נהנית ממנו, גאה...

אבל אז צל חולף בעינייך. עננת דאגות.

למה הוא מגיב ככה? למה הוא מתנהג ככה? הוא נראה קצת אחר...

הוא נורא רגיש, מגיב בעוצמה... למה הוא לא זורם יותר? 
את מעזה ומשתפת את בן זוגך... "על מה את מדברת? הוא בדיוק כמוני...".

גם אמא שלך מבטלת בהינף מילה את האינטואיציה האמהית:

"תאמיני לי, גידלתי כמה תינוקות בחיי. הכל בסדר איתו. הוא יגדל והכל יסתדר"
אבל את לא רגועה... נרגעת לרגע והדאגה שוב מגיחה.

אל תישאר.י לבד עם הדאגות שלך.

אני יכולה לעזור לך לגלות ולהבין בהקדם האם לילדך יש קושי שדורש טיפול ואיזה בדיוק. 

בלי לחכות לתור, ממש עכשיו, אני מזמינה אותך למלא שאלון מקצועי ומקיף, לצרף סרטונים שגם ככה צילמת ולקבל תשובות לשאלות שלך תוך זמן קצר. 

%25D7%259E%25D7%2591%25D7%2595%25D7%259A

גילוי רך

להגיע בדרך הקצרה אל הטיפול המדוייק

הנה כמה שאלות שיעזרו לך להבין האם הערכה בגילוי רך מתאימה לכם:

1. האם יש לך דאגה או תחושת בטן לא טובה בקשר להתפתחות של ילדך?

2. האם נדמה שלילדך יש כל מיני התנהגויות או קשיים שונים וקשה לך להניח בדיוק את האצבע על הבעיה?

3. האם היית רוצה לפנות לטיפול אבל קשה לך לדעת מיהו איש המקצוע הנכון?


4. האם הגננת שוחחה איתך על הקשיים של ילדך והמליצה לפנות לטיפול?

5. האם היית רוצה תשובה מקצועית מהירה במקום להמתין חודשים לתור?

6. האם חשוב לך בשלב הזה לשמור על ההמלצות בפרטיות כך שלא ירשמו בתיק הרפואי הציבורי?

7. האם כבר לקחת את ילדך לכל מיני מטפלים ונראה שאף טיפול לא ממש מדוייק לו?

8. האם אתם גרים בחו"ל ולא בטוחים למי כדאי לפנות שם בנוגע לטיפול בילד?

במידה וענית בחיוב על שאלה אחת לפחות, גילוי רך נוצר בדיוק עבורכם: הערכה התפתחותית מקיפה ומקוונת על ידי אורית רובין בן חיים, פסיכולוגית מומחית להתפתחות הילד.

איך זה עובד? למי זה מיועד?

תהליך ההערכה בגילוי רך מבוסס על שיטה שפיתחתי במהלך שנים של עבודה התפתחותית, אבחון וטיפול בילדים והורים ומיועד לתינוקות, פעוטות וילדים מגיל חצי שנה ועד 6 שנים.

התהליך כולל:

שאלון מקיף שממלאים ההורים לגבי יכולותיו של הילד והתפתחותו על פני התחומים השונים - למי שכבר מכיר שאלוני הורים, מדובר בשאלון אחר לגמרי שמעולם לא פגשת. מעמיק, ייחודי ומאפשר למקד את המקור לקשיים. תוך דקות ספורות השאלון יכול להיות אצלך, כך שכל מה שנשאר זה לפנות כ-45 דקות למענה עליו, מכל מכשיר ובכל זמן. לצרף סרטוני וידאו (שגם ככה ממלאים את הטלפון שלך...) ולקבוע פגישת ייעוץ.

ניתוח סרטוני וידאו של הילד המאפשרים לי להעריך את יכולות התקשורת, השפה והמשחק בסביבתו הטבעית של הילד במהלך אינטארקציה עם בני משפחתו וחבריו. הסרטונים חשובים במיוחד כי הם מחליפים את המפגש האישי איתו. כדאי מאוד להציץ בהנחיות לצילום הסרטונים כדי שהם יהיו אפקטיביים מספיק למטרה הזו. היתרון העצום של סרטונים על פני פגישה בקליניקה הוא שהם מאפשרים לי לצפות בילד שלך בדיוק כפי שהוא בחיי היומיום, עם האחים שלו, הבני דודים והחברים מהגן. בלי להתבייש, בלי זמן להסתגל לסביבה חדשה, באופן הכי טבעי שאפשר.

דיווחי גננת ואנשי מקצוע נוספים  חשובים מאוד ויכולים לשפוך אור על התפקוד של הילד שלך בסביבה נוספת מחוץ לבית ובעיקר בגן - הסביבה החברתית הטבעית שלו. הגננת רואה את הילד שלך מתפקד בתחומים רבים וביחס לקבוצת הגיל שלו, לכן היא יכולה להצביע בקלות יחסית על המקומות שבהם הוא מתקשה ביחס לגילו. במידה והייתם כבר באבחונים או בטיפולים קודמים, אשמח לקבל את הסיכומים והדו"חות שניתנו לכם ולצרפם למידע שאני אוספת על הילד. במידה ותחליטו שלא לשתף את הגננת בשלב הזה, חשוב לקבל ממנה תמונת מצב עכשווית לפני שאתם ממלאים את הפרק שעוסק בכך בשאלון. 

כל המידע עובר ניתוח מקצועי ידני ואישי  על ידי אורית רובין בן חיים, פסיכולוגית התפתחותית מומחית, על מנת להבין את המקור והסיבה לקשיים. אני מקבלת את כל האינפורמציה ששלחת, קוראת, צופה, מנתחת ומגיעה למסקנות עליהן נדבר בהרחבה בפגישת הייעוץ.

פגישת ייעוץ אישית באורך 50 דקות בה נעמיק ונרחיב בנושאים שעלו בתהליך ניתוח המידע שהתקבל ובה ימסרו לכם ההמלצות המקצועיות. הפגישה יכולה להיערך בקליניקה בהוד השרון או בזום.

תוצאות התהליך יכללו המלצות לגבי הצורך באבחון, טיפול מקצועי ואיזה סוג טיפול בדיוק. כמו כן תקבלו מכתב מסכם  ובו כל ההמלצות וההפניות המקצועיות אותו ניתן להגיש לרופא המשפחה ולאנשי המקצוע שתיפנו אליהם. כך, כשתגיעו לאיש המקצוע המתאים, יהיה לו רקע מקדים ומיקוד בקשיים ולא תצטרכו להתחיל את התהליך מחדש. למעשה, התהליך בגילוי רך יחסוך לכם לא מעט זמן, אנרגיות וכסף.

כל המידע ששלחתם (השאלון, המכתבים והסרטונים) מגיעים אלי, פסיכולוגית התפתחותית מומחית, ואני קוראת, צופה ומנתחת אותו באופן אישי וידני וכותבת לכם מכתב מסכם ובו המלצות: האם יש צורך באבחון/טיפול של איש מקצוע ואם כן, מיהו איש המקצוע המדוייק.

​​

2

  • ממלאים את שאלון גילוי רך באופן מקוון, בכל שעה, מכל מכשיר. תוך דקות השאלון יכול להיות אצלך.

  • שולחים לינק עם שאלון לגננת (לא חובה)

  • מצרפים מכתבים מאנשי מקצוע אחרים (לא חובה)

 

  • מפנים כ-45 דקות למילוי השאלון. אפשר גם להפסיק באמצע והשאלון ישמר.

1

מאיזה גיל ניתן לאבחן קשיים אצל ילדים? אמרו לי שאי אפשר לאבחן ילדים מתחת לגיל 3. זה נכון?
אבחון התפתחותי מתאים גם לתינוקות קטנים. ספציפית, גילוי רך מותאם לגילוי קשיים בקרב תינוקות בני חצי שנה ועד גיל 6 שנים.

 

כיצד ניתן לקבוע האם יש צורך בפנייה לאיש מקצוע מבלי לפגוש את הילד?

תהליך גילוי הקשיים בגילוי רך מבוסס על דיווחי ההורים מבלי לפגוש את הילד פנים אל פנים. ההערכה בגילוי רך כוללת שימוש בשאלונים מפורטים מאוד אשר מקיפים את כל תחומי ההתפתחות מתקופת ההריון ועד היום וסרטוני וידאו ביתיים. כלים אלה מאפשרים איתור קשיים התפתחותיים ברמת ביטחון גבוהה. השאלון מכיל גם חלקים פתוחים למילוי במלל חופשי, על מנת שתוכלו לדייק ולתאר את ילדכם במילים שלכם. ככל שהתשובות שלך יהיו מפורטות יותר, כך מידת הדיוק בגילוי הקשיים תשתפר. במידה ויגיע אלי שאלון  שאינו מספיק מפורט, ניצור אתכם קשר להשלמת הפרטים ובכל מקרה, שאר הפרטים יושלמו בפגישה שלנו. חשוב להבין שבתהליך הערכה שכזה (וגם בהערכה פנים אל פנים) אני לא מתיימרת להכיר את הילד שלך על כל רבדיו. ברור לי שלוקח זמן להכיר אדם, אך השאיפה בהערכה שכזו היא לא להכיר את כל כולו, אלא לאתר את הקשיים שלו ולהבין את המקור שלהם ואת זה בהחלט ניתן לעשות גם בזמן קצר.


האם בעקבות מילוי שאלון גילוי רך אוכל לקבל תשובה שאין צורך בפנייה לאיש מקצוע?
בהחלט! ישנם אתגרים התפתחותיים שאינם דורשים התערבות, אלא תהליכי בשלות שמתרחשים בעצמם. את האתגרים האלה הילד והוריו יצלחו ככל שהילד יגדל ויבשיל. ייתכנו מצבים שאציע להורים להשאר במעקב ולפנות לאיש מקצוע במידת הצורך, רק לאחר זמן מה. 

מי הם אנשי המקצוע אליהם ניתן לפנות בעקבות התהליך בגילוי רך?
ההפניות מגילוי רך יהיו בעיקר לצוות רב מקצועי המומחים בהתפתחות הילד: רופא התפתחותי, נוירולוג ילדים, פסיכיאטר ילדים, קלינאות תקשורת, ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה ופסיכולוג התפתחותי.

במה שונה התהליך בגילוי רך מהתהליך במכונים להתפתחות הילד?
גם במכונים להתפתחות הילד נערך סינון מקדים ומיון לאנשי המקצוע השונים. הסינון מתבצע על סמך שאלונים שממלאים ההורים והגננת ומבלי לפגוש את הילד. למעשה ההערכה בגילוי רך היא תהליך דומה לתהליך הסינון המקדים שנערך במכונים עם כמה הבדלים:
1.השאלון בגילוי רך מפורט מאוד ומעמיק, כולל שימוש בסרטוני וידאו ביתיים ומקיף תחומים שאינם נכללים בשאלונים הסטנדרטיים של המכונים. למעשה, מדובר בשאלון ייחודי שלא תפגשו בשום מקום אחר... :)
2.השירות מהיר מאוד, אינו דורש כל בירוקרטיה. במקום לפנות לרופא הילדים, למלא שאלונים, לפקסס אותם, להמתין מספר שבועות לתשובה, התהליך בגילוי רך ממוקד וקצר, ללא בירוקרטיה ותורי המתנה ארוכים.
3.השירות נערך באופן פרטי וחסוי. אף אחד אחר לא צריך בשלב הזה לדעת שאתם בודקים האם יש קשיים.
האם הפנייה לגילוי רך תחליף פנייה להתפתחות הילד?
לא בהכרח. במידה ובתהליך איתור הקשיים אצלנו יעלה הצורך באבחון לילדכם, תקבלו מפסיכולוגית גילוי רך מכתב הפנייה לאיש המקצוע המתאים ביותר. אתם תוכלו לבחור אם לפנות לאיש המקצוע במכונים להתפתחות הילד, בקהילה דרך קופת החולים, או באופן פרטי. בכל בחירה שתקבלו, מכתב ההפנייה ילווה אתכם לאיש המקצוע, ימקד עבורו את הקשיים ויקל על המשך האבחון באופן מדוייק יותר, יחסוך לכם זמן וכסף.

 
יש משהו שמטריד אותי בקשר לילד שלי. אמא שלי חושבת שאין לי מה לדאוג. רופא הילדים אמר לחכות.

האם כדאי לפנות בכל זאת?
בהחלט! טווח הנורמה של ההתפתחות הוא רחב, לכן הסביבה נוטה פעמים רבות לנרמל גם קשיים שדורשים התערבות. רופאי הילדים לא תמיד מצליחים לתת מענה התפתחותי מעמיק במסגרת התורים הרגילים בקופת החולים. אם יש בלבך דאגה, חבל להמתין עם זה. תוך יומיים התשובות לדאגות שלך יכולות להיות בידייך.

אנחנו ההורים לא מרגישים שיש בעיה אבל הגננת מתארת קשיים בגן. האם כדאי לפנות?
בהחלט! הגן מזמן התמודדויות שונות מאוד עבור הילד מאלה של הבית. מה עוד שהגננת רואה את ילדכם ביחס לקבוצת הילדים האחרים שבגן ומסיבה כלשהי הוא בולט לה בקשייו. חשוב להבין מהגננת מה היא רואה בגן, באילו תחומים באים לידי ביטוי הקשיים בגן, כדי שתוכלו לדווח על כך בשאלון של גילוי רך. מומלץ לשלוח לגננת את הקישור לשאלון לגננת.


האם התהליך בגילוי רך כולל את דיווחי הגננת?
השאלון בגילוי רך כולל פרק שאלות על תפקוד הילד בגן. את השאלות האלה כדאי למלא על סמך דיווחי הגננת, לכן חשוב למלא את השאלון לאחר שהבנתם מהגננת את הקשיים של ילדך בגן. ישנה גם אפשרות מומלצת לשלוח לגננת לינק לשאלון דיגיטלי נפרד שיגיע ישירות לגילוי רך אחרי שהיא תמלא אותו. אבל אם עדיין לא מתחשק לך לערב בתהליך את הגננת, זה ממש בסדר. לא חייבים.

קיבלתי את מכתב התשובה מגילוי רך ויש לי שאלה. האם אוכל לשוחח אתכם?
בודאי! אנחנו עומדים לרשותך תמיד בטלפון 052-2299255.

במידה ותהיו מעוניינים בפגישת ייעוץ, ניתן לעשות זאת בתשלום נוסף בקליניקה בהוד השרון או באמצעות זום.

כיצד מתבצע התשלום לתהליך בגילוי רך?
התשלום מתבצע בכרטיס אשראי דרך אתר האינטרנט. ניתן לבצע העברה בנקאית או לשלם באחת האפליקציות הסלולריות בתיאום איתנו.

למה חשוב לטפל מוקדם?

כל המחקרים מצביעים באופן חד משמעי על כך שככל שמקדימים לטפל בקשיים התפתחותיים, כך הטיפול אפקטיבי יותר ונמנעת התפתחות של קשיים נילווים. התפתחות של ילדים היא כמו פירמידה: יכולת אחת מתבססת ומשפיעה על יכולת אחרת, לכן קושי בתחום אחד יכול להשפיע וליצור קשיים בתחומים אחרים. ככל שנקדים לטפל, כך נוכל לעזור לילד שלנו לצלוח מהר יותר את הקושי ולשוב למסלול התפתחות אופטימלי.

מי עורך את תהליך גילוי הקשיים בגילוי רך?

את התהליך עורכת אורית רובין בן חיים, פסיכולוגית התפתחותית מומחית לילדים בגיל הרך. בעלת נסיון רב בעבודה במכון להתפתחות הילד, בשירות פסיכולוגי חינוכי-התפתחותי, בגני ילדים בחינוך הרגיל והמיוחד, במעונות יום ובקליניקה פרטית. היא תקבל את השאלון שמילאתם, הסרטונים ושאר החומרים, תנתח אותם באופן אישי וידני, תיפגש אתכם ותמסור לכם בכתב את המלצותיה.

bottom of page