top of page

מה זה גילוי רך?
גילוי רך הוא מיזם יחודי של אורית רובין בן חיים, פסיכולוגית התפתחותית מומחית, שמטרתו לגלות מוקדם ככל האפשר קשיים התפתחותיים אצל ילדים ולטפל בהם באופן המדוייק ביותר.

מדובר למעשה בהערכה התפתחותית ראשונית שמבוססת על שאלוני הורים מקיפים, שאלון גננת וניתוח סרטוני וידאו ביתיים שההורים מצלמים על פי הנחיותיי. כל אלה עוברים ניתוח מקצועי על ידי פסיכולוגית התפתחותית מומחית, על מנת להבין את המקור והסיבה לקשיים. במפגש עם ההורים נדבר על ההמלצות שלי להמשך הדרך: האם יש צורך בטיפול ואיזה בדיוק וההורים יקבלו ממני מכתב הפניה לאיש המקצוע המתאים והמדוייק לילד.

גילוי רך מתאים במיוחד להורים שהחליטו מסיבותיהם לפנות לטיפול באופן פרטי, ולא במכונים להתפתחות הילד. אם זה בגלל תורי המתנה, רצון לשמור על הפרטיות, חשש מתיוג, רצון לבחור את איש המקצוע המטפל ועוד סיבות שונות ומגוונות. ההערכה הראשונית שאני מציעה תעזור להורים לעבור תהליך הערכה רב תחומי טרם פנייתם לטיפול, אשר חשוב כל כך להתאמת הטיפול המדוייק, בעיקר אצל ילדים מורכבים.

אין גננת ומנהלת גן, מעון או משפחתון שלא חשה את כובד האחריות שעל כתפיה. האחריות לשלומם של הילדים, לבטחונם, ללמידה שלהם ובמידה רבה גם להתפתחותם.

כגננת את אחת מאנשי המקצוע היחידים בחייו של ילד שמכירה אותו לעומק והיחידה בעלת הפרספקטיבה. את מכירה ילדים, את מכירה את הגיל והשלבים ההתפתחותיים ואת רואה את הילד בתוך קבוצת בני גילו, בתוך הזירה החברתית המאתגרת שמזמנת עבור הילדים חוויות והתמודדויות אינטנסיביות. חיי הגן מייצרים מגוון אדיר של מצבים שמביאים את התפתחותו של הילד ואת יכולותיו השונות לידי ביטוי במלוא עוצמתם ובאופן שלא מתרחש כמעט בשום מצב אחר בחייו של ילד. לכן, אם ילד מסויים בולט לך בקושי מסויים, אם נדלקת לך נורת אזהרה לגבי תפקודו והתפתחותו, זוהי חלק מחובתך ואחריותך המקצועית לדווח על כך להוריו, לעבור איתם את התהליך המורכב הזה של הכרה בקושי, האבחון וקבלת העזרה המקצועית. 

מוזמנת לקבוצת "גננות מתייעצות"

שלום לכן גננות יקרות,

כבר שנים שאני מנהלת קשר אישי וישיר עם גננות ומלווה אתכן בעבודת הקודש שלכן, בהתלבטויות הרבות עימן אתן מתמודדות מדי יום ומדי שנה בנוגע לילדים ולהוריהם שבגן שלכם. העבודה הזו היא הכי טבעית לי, היא המשך ישיר לילדות שלי לצד גן הילדים של אימי ואחותי הגננת. גדלתי בגן וכשהפכתי לפסיכולוגית, היה ברור לי שילדים והורים זה מושא התשוקה שלי.

אני מאמינה גדולה בתפקיד הגן בחייו של ילד, בשיתוף פעולה אמיתי בין בית וגן, בין הורים לגננות.

וכך גם בעבודה הטיפולית שלי בילדים והורים: הגננת תמיד בתמונה.

עד היום ליוויתי מאות גננות במסגרות של גנים פרטיים, מעונות, גני עיריה וגני חינוך מיוחד, אני מעבירה הרצאות לגננות, מסייעת באיתור ילדים עם קשיים בגן, מייעצת לגבי ההתנהלות בתוך הגן, בונה תכניות התערבות ומלווה גננות בתהליכי ההפנייה לאבחון ולטיפול.

מחכה להפניות שלכן,

אורית

הרצאה לגננות בנושא איתור קשיים התפתחותיים בגיל הרך 

מטרות ההרצאה הן לסייע לך בתהליך המורכב הזה שמתרחש כל שנה מחדש עם כמה מהילדים והוריהם. כדי שתוכלי לזהות טוב יותר ומוקדם יותר את נורות האזהרה וכדי שתוכלי להעביר את המסרים הללו להורים בצורה אמפטית ורכה שתסייע להם לקבל את הבשורה ולפנות לעזרה אצל איש המקצוע המתאים ביותר.

  • ההורים מקבלים מכתב סיכום ובו ההמלצות המקצועיות וההפנייה לאנשי המקצוע

 

  • ניתן להוסיף שיחת ייעוץ בקליניקה בהוד השרון או בזום בעלות נוספת.

 

3

  • ניתוח המידע ששלחו ההורים על ידי פסיכולוגית התפתחותית מומחית.

 

  • מתן המלצות: האם יש צורך באבחון/טיפול של איש מקצוע? 

  • הפנייה לאיש המקצוע המתאים על פי הצורך

2

  • תשאול הורים מקוון

  • מצרפים סרטוני וידאו

  • שולחים שאלון לגננת

  • מצרפים מכתבים מאנשי מקצוע אחרים (לא חובה)

1

גילוי רך  לגננות - אודותינו

שאלות שהורים וגננות שואלים...

למה חשוב לטפל מוקדם?
כל המחקרים מצביעים באופן חד משמעי על כך שככל שמקדימים לטפל בקשיים התפתחותיים, כך הטיפול אפקטיבי יותר ונמנעת התפתחות של קשיים נילווים. התפתחות של ילדים היא כמו פירמידה: יכולת אחת מתבססת ומשפיעה על יכולת אחרת, לכן קושי בתחום אחד יכול להשפיע וליצור קשיים בתחומים אחרים. ככל שנקדים לטפל, כך נוכל לעזור לילד שלנו לצלוח מהר יותר את הקושי ולשוב למסלול התפתחות אופטימלי.

מאיזה גיל ניתן לאבחן קשיים אצל ילדים? אמרו לי שאי אפשר לאבחן ילדים מתחת לגיל 3. זה נכון?
אבחון התפתחותי מתאים גם לתינוקות קטנים. ספציפית, גילוי רך מותאם לגילוי קשיים בקרב תינוקות ועד גיל 6 שנים.

מי עורך את תהליך גילוי הקשיים בגילוי רך?
את התהליך עורכת אורית רובין בן חיים, פסיכולוגית התפתחותית מומחית לילדים בגיל הרך. בעלת נסיון רב בעבודה במכון להתפתחות הילד, בשירות פסיכולוגי חינוכי-התפתחותי, בגני ילדים בחינוך הרגיל והמיוחד, במעונות יום ובקליניקה פרטית. היא תקבל את השאלון שמילאתם, הסרטונים ושאר החומרים, תנתח אותם, תיפגש עם ההורים ותמסור להם את המלצותיה.

האם בעקבות מילוי שאלון גילוי רך אוכל לקבל תשובה שאין צורך בפנייה לאיש מקצוע?
בהחלט! ישנם אתגרים התפתחותיים שאינם דורשים התערבות, אלא תהליכי בשלות שמתרחשים בעצמם. את האתגרים האלה הילד והוריו יצלחו ככל שהילד יגדל ויבשיל. ייתכנו מצבים שאציע להורים להשאר במעקב ולפנות לאיש מקצוע במידת הצורך, רק לאחר זמן מה. 

מי הם אנשי המקצוע אליהם ניתן לפנות בעקבות התהליך בגילוי רך?
ההפניות מגילוי רך יהיו בעיקר לצוות רב מקצועי המומחים בהתפתחות הילד: רופא התפתחותי, נוירולוג ילדים, פסיכיאטר ילדים, קלינאות תקשורת, ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה ופסיכולוג התפתחותי.

במה שונה התהליך בגילוי רך מהתהליך במכונים להתפתחות הילד?
למעשה מדובר בתהליך דומה לתהליך הסינון המקדים שנערך במכונים עם כמה הבדלים:
1.השאלון בגילוי רך מפורט מאוד ומעמיק, כולל שימוש בסרטוני וידאו ביתיים ומקיף תחומים שאינם תמיד נכללים בשאלונים הסטנדרטיים של המכונים. 
2.השירות מהיר מאוד, אינו דורש כל בירוקרטיה. במקום לפנות לרופא הילדים, למלא שאלונים, לפקסס אותם, להמתין מספר שבועות לתשובה, התהליך אצלנו אורך 48 שעות בלבד מבלי לצאת מהבית.
3.השירות נערך באופן פרטי וחסוי. אף אחד אחר לא צריך בשלב הזה לדעת שאתם בודקים האם יש קשיים.

האם הפנייה לגילוי רך תחליף פנייה להתפתחות הילד?
לא בהכרח. במידה ובתהליך איתור הקשיים אצלנו יעלה הצורך באבחון לילדכם, תקבלו מפסיכולוגית גילוי רך מכתב הפנייה לאיש המקצוע המתאים ביותר, בהתפתחות הילד או בקהילה. תוכלו לבחור האם לעבור את האבחון באופן ציבורי או פרטי. מכתב ההפנייה ימקד עבור איש המקצוע את הקשיים ויקל על המשך האבחון באופן מדוייק יותר.

 
אני גננת ויש לי בגן ילד שהייתי רוצה להפנות לאבחון. האם אפשרי להפנות לגילוי רך?
בהחלט! אחת המטרות המרכזיות של גילוי רך היא להקל על הגננות את המשימה המורכבת הזו של הפניית ההורים לאבחון. תוכלו להעלות בפני ההורים את הקשיים שאתן רואות בגן ולהציע להם לבדוק האם יש צורך באבחון באמצעות גילוי רך. שילחו להורים הודעה עם הקישור לאתר גילוי רך והם יוכלו כבר להמשיך מכאן.
www.gilooy-rach.org


כיצד ניתן לקבוע האם יש צורך בפנייה לאיש מקצוע מבלי לפגוש את הילד/ה?
תהליך גילוי הקשיים בגילוי רך מבוסס על דיווחי ההורים מבלי לפגוש את הילד, בדומה לתהליך הסינון שנערך במכונים להתפתחות הילד. אנו עושים שימוש בשאלונים מפורטים מאוד אשר מקיפים את כל תחומי ההתפתחות מתקופת ההריון ועד היום וסרטוני וידאו ביתיים. כלים אלה מאפשרים איתור קשיים התפתחותיים ברמת ביטחון גבוהה. השאלון מכיל גם חלקים פתוחים למילוי במלל חופשי, על מנת שתוכלו לדייק ולתאר את ילדכם במילים שלכם. ככל שתרחיבו את המענה ותפרטו יותר, כך מידת הדיוק בגילוי הקשיים תשתפר. במידה ויגיע לידנו שאלון שאנו חשים שאינו מפורט דייו, אנו ניצור עמכם קשר להשלמת הפרטים.

​יש משהו שמטריד אותי בקשר לילד שלי. אמא שלי חושבת שאין לי מה לדאוג. רופא הילדים אמר לחכות.

האם כדאי לפנות בכל זאת?
בהחלט! טווח הנורמה של ההתפתחות הוא רחב, לכן הסביבה נוטה פעמים רבות לנרמל גם קשיים שדורשים התערבות. רופאי הילדים לא תמיד מצליחים לתת מענה התפתחותי מעמיק במסגרת התורים הרגילים בקופת החולים. אם יש בלבכם דאגה, חבל להמתין עם זה. מלאו שאלון ותגלו האם דאגתם לחינם או שתחושת הבטן שלכם מוצדקת.

אנחנו ההורים לא מרגישים שיש בעיה אבל הגננת מתארת קשיים בגן. האם כדאי לפנות?
בהחלט! הגן מזמן התמודדויות שונות מאוד עבור הילד מאלה של הבית. מה עוד שהגננת רואה את ילדכם ביחס לקבוצת הילדים האחרים שבגן ומסיבה כלשהי הוא בולט לה בקשייו. חשוב להבין מהגננת מה היא רואה בגן, באילו תחומים באים לידי ביטוי הקשיים בגן, כדי שתוכלו לדווח על כך בשאלון של גילוי רך. מומלץ לשלוח לגננת את הקישור לשאלון לגננת.


האם התהליך בגילוי רך כולל את דיווחי הגננת?
השאלון בגילוי רך כולל פרק שאלות על תפקוד הילד בגן. את השאלות האלה ממלאים ההורים על סמך דיווחי הגננת, לכן חשוב שתמלאו את השאלון לאחר שהבנתם מהגננת את הקשיים של ילדכם בגן. ישנה גם אפשרות מומלצת לשלוח לגננת קישור לשאלון דיגיטלי נפרד שיגיע ישירות לגילוי רך אחרי שהיא תמלא אותו. 

קיבלתי את מכתב התשובה מגילוי רך ויש לי שאלה. האם אוכל לשוחח אתכם?
בודאי! אנחנו עומדים לרשותכם תמיד בטלפון 052-2299255.

במידה ותהיו מעוניינים בפגישת ייעוץ, ניתן לעשות זאת בתשלום נוסף בקליניקה בהוד השרון או באמצעות זום.​

bottom of page