חיפוש

מחשבות פסיכולוגיות על האכלת תינוקות ופעוטות: הנקה, בקבוק ומה שביניהם

עודכן: 25 באוק׳ 2021

הנקה היא דבר מופלא. תזכורת ברורה לפלאי הטבע והבריאה, תזכורת חד משמעית להיותנו בעלי חיים בעצמנו, יונקים. מבחינות רבות, לא שונים מהכלבה או האתון המניקה את צאצאיה, אך מבחינות רבות אחרות, שונים ומורכבים כמו שרק אנחנו, בני האדם יכולים להיות. מושפעים מהסביבה, מהתרבות, מהידע, מהטכנולוגיה ומשלל הרגשות שבנו, שלעיתים קרובות מבלבלים את הדחפים הטבעיים והאינטואיציה ההורית.

חשוב בעיניי להיות מודעים לאוסף ההתמודדויות והאתגרים שהזנת תינוקות וההחלטה אם להניק או לא להניק מזמנים בפנינו, ועל כך ארצה לדבר.


במדריך הזה אבקש לדון בהשפעות הרגשיות של ההאכלה על התינוק ועל הוריו ואעלה נקודות שכדאי לשים לב אליהן, בין אם בוחרים להניק ובין אם לא, כמו גם עצות פרקטיות להורים.

למען הסר ספק, אקדים ואומר שהמחשבות והעצות שאפרט פה נועדו לעודד הנקה ולברך עליה כשהיא אפשרית, אך גם לסייע להורים שתינוקותיהם לא יונקים, להעניק להם את הערך הרגשי העצום שמתלווה להנקה. כמו כן, אנסה להתייחס להשפעות אפשריות של "הנקה למרחקים ארוכים" - הנקת פעוטות וילדים.


אז נתחיל בהתחלה...

תינוק נולד ובמקביל מתחולל הנס בגופה של אימו.

בהמשכיות מרשימה לחודשי ההריון בהם גופה של האם ייצר, הזין וגידל עובר, ובסנכרון פלאי, הגוף האמהי ממשיך במלאכה ומייצר עבור התינוק שכבר לא גדל בתוכו, אלא מחוצה לו, בדיוק בדיוק את מה שהוא זקוק לו. הזנה מושלמת, מאוזנת, תפורה במדוייק לצרכיו, להתפתחותו, לבריאותו הגופנית והנפשית של התינוק.


רבות נכתב על הרכב החלב הייחודי של אמהות שונות, אשר משתנה כמו קסם ומותאם טוב יותר מכפפה ליד לתינוק הספציפי, ומזין אותו בערכים התזונתיים והחיסוניים להם הוא זקוק כדי לגדול ולהתפתח באופן מיטבי.

אבל הנקה היא הרבה מעבר לתזונה. ההנקה טומנת בחובה גם פוטנציאל לקשר, לחיבור רגשי, היא אמצעי ויסות והרגעה, אמצעי הרדמה, ובהמשך היא גם עשויה לקרוא תיגר על היווצרות הנפרדות בין הפעוט ואימו, על יחסי התלות ביניהם, על מקומו של ההורה השני ביחס לדיאדה "אם מניקה-תינוק", על עצמאות הפעוט ועוד ועוד.


אז הנה כמה מחשבות ונקודות שכדאי לשים לב אליהן, וזה לא משנה כיצד וממה התינוק שלך ניזון.


עצה מס' 1: קרבה גופנית ואינטימיות

האכלת תינוקות חשוב שתתקיים תוך קרבה גופנית. במידה ותינוקך מואכל מבקבוק, חשוב לנסות לדמות את ההאכלה מבקבוק להאכלה המתרחשת בהנקה. מומלץ בחום להעדיף ולהאכיל את התינוק שלך כשהוא מעורסל בחיקך, כמו בתנוחת ההנקה הקלאסית. הראש של התינוק נשען על יד אחת שלך ולחיו צמודה לחזה שלך, כך שהוא יכול לשמוע את פעימות לבך, להרגיש את חום הגוף ואת הנשימות שלך. כל אלה מרגיעים מאוד, מסייעים לתינוק לווסת עצמו, את נשימותיו ונוסכים בו בטחון.


חשוב לזכור שתינוקות זקוקים לעזרה בכל מה שקשור לויסות העוררות שלהם, להרגעה והרדמות! הקרבה הגופנית ויצירת המגע הפיזי תורמים לכך מאוד ומעניקים לתינוק את הבסיס הרגשי שיאפשר לו בהמשך הדרך לווסת עצמו בעצמו עם פחות ופחות עזרה מבחוץ.


עצה מס' 2: האכלה היא הזדמנות לתקשורת

תנוחת ההנקה, גם כשמדובר בהאכלה מבקבוק, מאפשרת תקשורת הדדית, לכן חשוב שתהיה האפשרות ליצירת קשר עין עם התינוק, כך תוכלו לשים לב בקלות למצב הרוח שלו, לדבר אליו תוך כדי ההאכלה ו"לנצל" את ההאכלה לזמן איכות משותף. באותה מידה, גם התינוק שלך יוכל להתבונן בך, לחייך אליך וליצור קשר. תינוקות אוהבים לרוב שנוגעים בהם ומלטפים אותם במהלך ההאכלה והם גם אוהבים ליזום מגע בעצמם: לחוש, ללטף את העור, לגעת בפנים, למולל את השיער או את השרשרת. אלה דרכים נוספות בהן הם נרגעים ומווסתים עצמם. בהמשך, כשיגדלו, הם יוכלו לעשות זאת עם חפץ מעבר או עם גופם שלהם, כשהרגעים הללו מופנמים בתוכם.


עצה מס' 3: לא רק אמא

ההאכלה הקרובה והאינטימית הזו מרגיעה לא רק את התינוק, אלא גם את ההורה המאכיל. היא משחררת אצלו את "הורמון האהבה" אוקסיטוצין (בהנקה אך גם בהאכלה מבקבוק), כך נבנים היסודות לקשר הרגשי בין ההורה והתינוק. במידה ומדובר בתינוק יונק, שאביו או ההורה השני לא משתתפים בהאכלה, חשוב למצוא הזדמנויות אחרות של אינטימיות, טיפול וקרבה. להחזיק הרבה על הידיים, עור לעור, להחליף חיתול, לרחוץ, להרדים ולהרגיע. הטיפול הקרוב הזה חשוב במיוחד כדי להגביר את מעורבותו של ההורה השני, לחזק את הקשר בינו לבין התינוק וליצור דיאדה (קשר זוגי) נוספת מלבד "אם-תינוק" ובהמשך טריאדה: "הורה-הורה-תינוק".


עצה מס' 4: תנוחת האכלה

שימו לב שבהנקה לרוב תנוחת ההאכלה תשתנה, כך שהתינוק יהיה מעורסל בכל פעם לצד אחר, בהתאם לשד ממנו הוא יונק. גם בהאכלה בבקבוק כדאי לשנות צד וכיוון, לעידוד התפתחות סימטרית.


עצה מס' 5: התינוק האקטיבי

בהנקה התינוק שלך אקטיבי ובשלי