חיפוש

מועקה

עודכן ב: מאי 19

יעל אמא של שחר, בן השלוש וחצי, מסתובבת עם מועקה בליבה כבר די הרבה זמן. משהו עמוק בפנים מרגיש לה לא בסדר, לא רגיל. והתחושה הזו יושבת לה שם בכבדות, תופסת לא מעט מקום וגוזלת לא מעט אנרגיה, פחות או יותר מאז שהוא נולד. קשה לה להניח את האצבע בדיוק על מהו "הדבר הזה", היא רק יודעת שזה לא מרפה ממנה ושהיא עסוקה שעות בלבחון אותו מהצד, להתבונן בו, להשוות אותו לאחיו ולחברים מהגן ולחפש אישורים קטנים שהכל בסדר. "מצד אחד הוא באמת ילד חכם" היא אומרת לעצמה. "מאוד חכם". מגיל שנה וחצי שחר מרכיב פאזלים בלי למצמץ, הוא מכיר את כל הABC בלי שלימדו אותו בכלל והוא מכיר בעל פה את כל שמות ההורים והסבים בגן ובאיזה יום כל סבתא מגיעה לאסוף כל ילד. הוא מאוד חברותי עם מבוגרים. גם עם השכנים בבניין שפוגשים במעלית הוא תמיד מתחיל בשיחה ולא מתבייש כמו אחיו הגדול: "איך קוראים לך? באיזה קומה אתה גר? בן כמה אתה?" מדי פעם מתווספת גם איזו הערה מביכה: "את נראית ממש זקנה..." או "אתה איש שמן ומכוער". יעל דיברה איתו כבר מאה פעמים על מה מתאים לומר ומה לא מתאים, אבל נראה שזה לא מחלחל פנימה ותמיד תגיע אמירה מביכה חדשה מצידו. "טוב ככה זה ילדים" היא אומרת לעצמה. "חסרי טאקט", אבל למה עם אחיו הגדול זה לא היה ככה?... ויש גם את כל השאלות האלה שהוא שואל שוב ושוב למרות שהוא כבר יודע את התשובה, ואם היא לא עונה לו הוא ממש מתעקש על זה ולא נרגע עד שהוא מקבל את התשובה שהוא רוצה לשמוע. עם חברים בגן זה אחרת לגמרי. מאוד מאוד קשה לו עם חברים. זה נראה שהוא מאוד רוצה לשחק איתם, מסתכל על הילדים בגינה מרחוק, לפעמים גם רץ איתם, נמצא לידם אבל זה לא מחזיק לאורך זמן. הוא פורש ברגע הראשון שהדברים לא מסתדרים כמו שהוא ציפה. כשמזמינים חבר תמיד הוא חייב לבחור במה לשחק. במכוניות שלו אסור לאף אחד לגעת ובמגנטים אפשר לבנות רק בית מאוד מסויים שהוא בונה תמיד באותו אופן. אם רק החבר מעז להזיז משהו, הכל מיד מתפוצץ... צרחות, בכי, לפעמים גם מפרק את הכל ושובר את הכלים. איך זה יכול להיות שהוא מדבר ממש טוב עם המבוגרים, אבל עם ילדים הוא לא מצליח לשחק? למה הוא לא מצליח לומר להם מה הוא רוצה? למה הוא לא מצליח להתגמש קצת? זה נראה כאילו הוא קצת חושש מהם, או שהוא לא עומד בקצב שלהם, או שאולי בכלל הם "קטנים עליו"... הרי הוא ממש חכם, אז אולי הם פשוט לא לרמה שלו??? תמיד הוא חוזר לאיזור הבטוח שלו, למשחק במכוניות האהוב עליו. שעות הוא מארגן את המכוניות שלו בסדר שרק הוא מבין, מדבר עליהן בלי סוף וחופר... ומה עם התפרצויות הזעם? ועם הנוקשות הזו? אי אפשר לשנות לו דברים בלי להכין אותו המון זמן מראש... ולמה כל כך מפריעים לו רעשים? כשהיא משתפת בחששותיה את אמא שלה, יעל נתקלת בביטול... "מה את דואגת? הוא נורא חכם! אין לו שום בעיה. תראי לי עוד ילד שיש לו כזה זכרון טוב. והוא תמיד יודע ומזהה את הדרך לכל מקום, גם אם הוא היה שם רק פעם אחת! והוא נורא צעיר... גם אבא שלך היה ככה..." "אבל רגע, גם אבא שלי די מתבודד" היא חושבת לעצמה, והאמת שהוא גם קצת "עוף מוזר" כזה... מהנדס מבריק, זאב בודד... "נכון שיש לשחר זכרון מעולה, אבל הוא גם ממש עקשן ואם אני נוסעת בדרך אחרת מהרגילה ממש קשה לו עם זה. הוא תמיד חייב שניסע באותה הדרך. אוף! " "טוב, אני חייבת לפנות לעזרה, אבל אין לי מושג למי לפנות???" חשבה לעצמה. יעל קבעה תור מיידי לרופא הילדים, הוא בודאי ידע אם כל זה נורמלי.

יעל הגיעה עם שחר למרפאה ושיתפה אותו בתחושותיה. שחר היה מקסים כהרגלו עם הרופא ושאל את השאלות הרגילות שלו בחברותיות המוכרת. "בסדר.. הוא עדין קטן וכבר הרבה זמן לא היה גן עם כל הקורונה הזו... בואי נחכה ונראה מה יהיה בשנה הבאה, הוא השיב לה. ואז אולי נפנה למכון להתפתחות הילד". יעל יצאה מהרופא ונסעה הביתה. שמחה שהרופא לא מודאג, אבל המועקה עדין שם בליבה, תפוסה לה שם ממש חזק ולא מרפה. "מה לעזאזל עושים איתה?" למחרת יעל החליטה לקחת את הדברים לידיה. היא התקשרה למכון להתפתחות הילד כדי להבין איך זה עובד. היא הציצה בשאלון באתר שלהם ולא מצאה את שחר בשאלות שם. וצריך גם שאלון מהגננת, אבל היא לא בטוחה שבא לה כרגע לשתף את הגננת בכל זה... והתורים לעוד שבעה חודשים!! האויר נגמר לה לכמה רגעים. היא הרגישה כל כך לבד...
הסיפור של יעל ושחר (שמות בדויים כמובן) מבוסס על אוסף סיפורים אמיתיים לחלוטין ואופיינים לילדים שפונים לגילוי רך.

גילוי רך הוא שירות מקצועי ייחודי שניתן על ידי פסיכולוגית התפתחותית מומחית להורים המודאגים בנוגע להתנהגות ולהתפתחות של התינוקות והילדים שלהם ולא בטוחים האם יש צורך בטיפול מקצועי ואיזה.

השירות מתבסס על מילוי שאלון דיגיטלי ייחודי ביותר שפיתחתי בעצמי במהלך שנים של עבודה התפתחותית עם הגיל הרך בצירוף סרטוני וידאו ביתיים, אשר יחד נותנים תמונה התפתחותית מעמיקה ומאפשרים לגלות תחומים בהם יש צורך באבחון וטיפול. את כל המידע אני מנתחת באופן ידני ואישי ומפנה בכתב בהתאם לממצאים לאנשי המקצוע המתאימים.

השירות ניתן באופן פרטי, הוא יעיל ומהיר (תוך יומיים אני מחזירה תשובה בכתב בצירוף הפנייה לגורם המקצועי המתאים!) במחצית העלות שהייתם משלמים אם הייתם מגיעים אלי לפגישה פנים אל פנים בקליניקה. אז אל תישארו אפילו לא עוד רגע אחד לבד עם הדאגה והמועקה שלכם...


www.gilooy-rach.org

602 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול