גילוי רך

הדרך הקצרה אל הטיפול המדוייק

למה חשוב לטפל מוקדם?
כל המחקרים מצביעים באופן חד משמעי על כך שככל שמקדימים לטפל בקשיים התפתחותיים, כך הטיפול אפקטיבי יותר ונמנעת התפתחות של קשיים נילווים. התפתחות של ילדים היא כמו פירמידה: יכולת אחת מתבססת ומשפיעה על יכולת אחרת, לכן קושי בתחום אחד יכול להשפיע וליצור קשיים בתחומים אחרים. ככל שנקדים לטפל, כך נוכל לעזור לילד שלנו לצלוח מהר יותר את הקושי ולשוב למסלול התפתחות אופטימלי.

מאיזה גיל ניתן לאבחן קשיים אצל ילדים? אמרו לי שאי אפשר לאבחן ילדים מתחת לגיל 3. זה נכון?
אבחון התפתחותי מתאים גם לתינוקות קטנים. ספציפית, גילוי רך מותאם לגילוי קשיים בקרב תינוקות ועד גיל 6 שנים.

מי עורך את תהליך גילוי הקשיים בגילוי רך?
את התהליך עורכת אורית רובין בן חיים, פסיכולוגית התפתחותית מומחית לילדים בגיל הרך. בעלת נסיון רב בעבודה במכון להתפתחות הילד, בשירות פסיכולוגי חינוכי-התפתחותי, בגני ילדים בחינוך הרגיל והמיוחד, במעונות יום ובקליניקה פרטית. היא תקבל את השאלון שמילאתם, הסרטונים ושאר החומרים, תנתח אותם ותמסור לכם את המלצותיה.

האם בעקבות מילוי שאלון גילוי רך אוכל לקבל תשובה שאין צורך בפנייה לאיש מקצוע?
בהחלט! ישנם אתגרים התפתחותיים שאינם דורשים התערבות, אלא תהליכי בשלות שמתרחשים בעצמם. את האתגרים האלה הילד והוריו יצלחו ככל שהילד יגדל ויבשיל. ייתכנו מצבים שאציע להורים להשאר במעקב ולפנות לאיש מקצוע במידת הצורך, רק לאחר זמן מה. 

מי הם אנשי המקצוע אליהם ניתן לפנות בעקבות התהליך בגילוי רך?
ההפניות מגילוי רך יהיו בעיקר לצוות רב מקצועי המומחים בהתפתחות הילד: רופא התפתחותי, נוירולוג ילדים, פסיכיאטר ילדים, קלינאות תקשורת, ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה ופסיכולוג התפתחותי.

במה שונה התהליך בגילוי רך מהתהליך במכונים להתפתחות הילד?
למעשה מדובר בתהליך דומה לתהליך הסינון המקדים שנערך במכונים עם כמה הבדלים:
1.השאלון בגילוי רך מפורט מאוד ומעמיק, כולל שימוש בסרטוני וידאו ביתיים ומקיף תחומים שאינם תמיד נכללים בשאלונים הסטנדרטיים של המכונים. 
2.השירות מהיר מאוד, אינו דורש כל בירוקרטיה. במקום לפנות לרופא הילדים, למלא שאלונים, לפקסס אותם, להמתין מספר שבועות לתשובה, התהליך אצלנו אורך 48 שעות בלבד מבלי לצאת מהבית.
3.השירות נערך באופן פרטי וחסוי. אף אחד אחר לא צריך בשלב הזה לדעת שאתם בודקים האם יש קשיים.

האם הפנייה לגילוי רך תחליף פנייה להתפתחות הילד?
לא בהכרח. במידה ובתהליך איתור הקשיים אצלנו יעלה הצורך באבחון לילדכם, תקבלו מפסיכולוגית גילוי רך מכתב הפנייה לאיש המקצוע המתאים ביותר, בהתפתחות הילד או בקהילה. תוכלו לבחור האם לעבור את האבחון באופן ציבורי או פרטי. מכתב ההפנייה ימקד עבור איש המקצוע את הקשיים ויקל על המשך האבחון באופן מדוייק יותר.

 
אני גננת ויש לי בגן ילד שהייתי רוצה להפנות לאבחון. האם אפשרי להפנות לגילוי רך?
בהחלט! אחת המטרות המרכזיות של גילוי רך היא להקל על הגננות את המשימה המורכבת הזו של הפניית ההורים לאבחון. תוכלו להעלות בפני ההורים את הקשיים שאתן רואות בגן ולהציע להם לבדוק האם יש צורך באבחון באמצעות גילוי רך. שילחו להורים הודעה עם הקישור לאתר גילוי רך והם יוכלו כבר להמשיך מכאן.
www.gilooy-rach.org


כיצד ניתן לקבוע האם יש צורך בפנייה לאיש מקצוע מבלי לפגוש את הילד/ה?
תהליך גילוי הקשיים בגילוי רך מבוסס על דיווחי ההורים מבלי לפגוש את הילד, בדומה לתהליך הסינון שנערך במכונים להתפתחות הילד. אנו עושים שימוש בשאלונים מפורטים מאוד אשר מקיפים את כל תחומי ההתפתחות מתקופת ההריון ועד היום וסרטוני וידאו ביתיים. כלים אלה מאפשרים איתור קשיים התפתחותיים ברמת ביטחון גבוהה. השאלון מכיל גם חלקים פתוחים למילוי במלל חופשי, על מנת שתוכלו לדייק ולתאר את ילדכם במילים שלכם. ככל שתרחיבו את המענה ותפרטו יותר, כך מידת הדיוק בגילוי הקשיים תשתפר. במידה ויגיע לידנו שאלון שאנו חשים שאינו מפורט דייו, אנו ניצור עמכם קשר להשלמת הפרטים.

יש משהו שמטריד אותי בקשר לילד שלי. אמא שלי חושבת שאין לי מה לדאוג. רופא הילדים אמר לחכות.

האם כדאי לפנות בכל זאת?
בהחלט! טווח הנורמה של ההתפתחות הוא רחב, לכן הסביבה נוטה פעמים רבות לנרמל גם קשיים שדורשים התערבות. רופאי הילדים לא תמיד מצליחים לתת מענה התפתחותי מעמיק במסגרת התורים הרגילים בקופת החולים. אם יש בלבכם דאגה, חבל להמתין עם זה. מלאו שאלון ותגלו האם דאגתם לחינם או שתחושת הבטן שלכם מוצדקת.

אנחנו ההורים לא מרגישים שיש בעיה אבל הגננת מתארת קשיים בגן. האם כדאי לפנות?
בהחלט! הגן מזמן התמודדויות שונות מאוד עבור הילד מאלה של הבית. מה עוד שהגננת רואה את ילדכם ביחס לקבוצת הילדים האחרים שבגן ומסיבה כלשהי הוא בולט לה בקשייו. חשוב להבין מהגננת מה היא רואה בגן, באילו תחומים באים לידי ביטוי הקשיים בגן, כדי שתוכלו לדווח על כך בשאלון של גילוי רך. מומלץ לשלוח לגננת את הקישור לשאלון לגננת.


האם התהליך בגילוי רך כולל את דיווחי הגננת?
השאלון בגילוי רך כולל פרק שאלות על תפקוד הילד בגן. את השאלות האלה ממלאים ההורים על סמך דיווחי הגננת, לכן חשוב שתמלאו את השאלון לאחר שהבנתם מהגננת את הקשיים של ילדכם בגן. ישנה גם אפשרות מומלצת לשלוח לגננת קישור לשאלון דיגיטלי נפרד שיגיע ישירות לגילוי רך אחרי שהיא תמלא אותו. 

קיבלתי את מכתב התשובה מגילוי רך ויש לי שאלה. האם אוכל לשוחח אתכם?
בודאי! אנחנו עומדים לרשותכם תמיד בטלפון 052-2299255.

במידה ותהיו מעוניינים בפגישת ייעוץ, ניתן לעשות זאת בתשלום נוסף בקליניקה בהוד השרון או באמצעות זום.

כמה עולה השירות של גילוי רך?

השירות בעלות 450 ש"ח והוא כולל ניתוח מעמיק של שאלון גילוי רך, הסרטונים והחומרים הנילווים, סיכום כתוב והמלצות מקצועיות, אותו ניתן להגיש לרופא המשפחה ואיש המקצוע אליו מופנים.

ניתן להוסיף פגישת ייעוץ פנים אל פנים בקליניקה בהוד השרון או בזום בעלות נוספת של 450 ש"ח.

כיצד מתבצע התשלום לתהליך בגילוי רך?
התשלום מתבצע בכרטיס אשראי דרך אתר האינטרנט. ניתן לבצע העברה בנקאית או לשלם באחת האפליקציות הסלולריות (ביט, פפר, פייבוקס) בתיאום טלפוני/ מייל מראש 052-2299255 / gilooy.rach@gmail.com.

דברו איתנו

מה זה גילוי רך?
גילוי רך הוא מיזם חברתי-מניעתי ייחודי למען התפתחות הילד, בניהולה של אורית רובין בן חיים, פסיכולוגית התפתחותית מומחית, שמטרתו לגלות מוקדם ככל האפשר קשיים התפתחותיים אצל ילדים ולטפל בהם באופן המדוייק ביותר.

תהליך ההערכה וגילוי הקשיים מבוסס על שיטה שפיתחתי במהלך שנים רבות של עבודה התפתחותית, אבחון וטיפול בילדים והורים. התהליך כולל:

 • תישאול מקיף של ההורים לגבי יכולותיו של הילד והתפתחותו על פני התחומים השונים. 

 • ניתוח סרטוני וידאו של הילד המאפשרים לי להעריך את יכולות התקשורת, השפה והמשחק בסביבתו הטבעית של הילד במהלך אינטארקציה עם בני משפחתו וחבריו, הנה הנחיות לצילום הסרטונים>>

 • דיווחי גננת ואנשי מקצוע נוספים, במידה וקיימים.

 • כל המידע עובר ניתוח מקצועי  על ידי מומחית להתפתחות הילד, על מנת להבין את המקור והסיבה לקשיים.

 • תוצאות התהליך יכללו המלצות לגבי הצורך בטיפול מקצועי וסוגו ומכתב הפניה אותו ניתן להגיש לרופא המשפחה ולאנשי המקצוע. 

 • קבלת מכתב סיכום ובו ההמלצות המקצועיות וההפנייה לאנשי המקצוע

 

 • ניתן להוסיף שיחת ייעוץ בקליניקה בהוד השרון או בזום בעלות נוספת.

 

3

 • ניתוח המידע ששלחתם על ידי פסיכולוגית התפתחותית מומחית להתפתחות הילד.

 

 • מתן המלצות: האם יש צורך באבחון/טיפול של איש מקצוע? 

 • הפנייה לאיש המקצוע המתאים על פי הצורך

2

 • ממלאים את שאלון גילוי רך באופן מקוון

 • מצרפים סרטוני וידאו

 • שולחים שאלון לגננת (לא חובה)

 • מצרפים מכתבים מאנשי מקצוע אחרים (לא חובה)

1

גילוי רך  להורים - אודותינו

 • Facebook Clean Grey
כל הזכויות שמורות לגילוי רך בניהולה של אורית רובין בן חיים